Zespół

Zespół Wokalny Simultaneo to grupa, której centrum zainteresowań stanowi muzyka dawna - zwłaszcza dzieła powstałe w epokach renesansu i baroku - oraz kompozycje współczesne. W repertuarze Simultaneo znajdują się jednak również utwory reprezentujące bardzo zróżnicowane gatunki stylistyczne. Na koncertach zespołu można usłyszeć więc muzykę cerkiewną, utwory sakralne i ludowe pochodzącez Estonii czy chansons XX-wiecznych kompozytorów francuskich.

Członkami Simultaneo są utalentowani i doświadczeni wokaliści, którzy rozwijali swoje umiejętności na studiach wokalnych, bądź w renomowanych chórach działających na terenie Trójmiasta.

Oprócz samodzielnie organizowanych wydarzeń, Simultaneo występuje również na koncertach będących częścią większych imprez i festiwali, takich jak Spotkania Młodych Wykonawców w Gdańsku, Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku, Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat w Sopocie, Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza czy Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we Władysławowie

Zespół Wokalny Simultaneo zdobył 1. miejsce i Złoty Dyplom w kategorii zespołów kameralnych na 27. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi oraz 3. miejsce i Złoty Dyplom w kategorii chórów kameralnych na V Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym.

W lipcu 2017 roku zespół wystąpił na prestiżowym, 24. Festiwalu Muzyki Dawnej w Haapsalu (Estonia).

Założycielem i kierownikiem artystycznym Zespołu Wokalnego Simultaneo jest Karol Kisiel.

Dyrygent

Karol Kisiel kształcił się w dziedzinie muzyki chóralnej na Akademii Muzycznej w Gdańsku (w klasie prof. Marcina Tomczaka), Musikhochschule Lübeck (klasa prof. Gerda-Müllera Lorenza) oraz Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru w Tallinie (klasa prof. Toomasa Kaptena). W 2013 roku na Akademii Muzyki i Teatru w Tallinie uzyskał tytuł doktora sztuki, a z rąk prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa otrzymał wyróżnienie dla jednego z najlepszych absolwentów uczelni wyższych w kraju. Stypendysta Miasta Gdynia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodzony przez Ministerstwo Edukacji w Estonii za osiągnięcia artystyczne. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Arthura Sjögrena, Jana Yngwe i Risto Joosta (chóralistyka) oraz Colina Mettersa, Nikolaia Alexeeva i Manuela Hernándeza-Silvy (dyrygentura symfoniczna). Współpracował z wieloma chórami i orkiestrami z Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Szwecji, Finlandii, Niemiec i Hiszpanii.

Założyciel i kierownik artystyczny (2010-13) estońskiego zespołu Repertorio Vocale, z którym zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Tallinie w 2011 roku w kategorii Zespołów wokalnych, a także poprowadził wiele koncertów w repertuarze muzyki dawnej i współczesnej. Założyciel i kierownik artystyczny Zespołu Wokalnego Simultaneo, z którym zdobył Złoty Dyplom i I Nagrodę w kategorii Zespoły kameralne na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi w 2015 roku i Złoty Dyplom i III miejsce w kategorii Chórów kameralnych oraz Wyróżnienie dla dyrygenta na V Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Gdańsku w roku 2016. 

Karol Kisiel wspiera współcześnie żyjących kompozytorów dokonując prawykonań ich utworów. Do artystów, których utwory miały swoją premierę pod dyrekcją Karola należą: Farzad Goodarzi, Łukasz Michalski, Elis Vesik, Evelin Seppar, Pall Ragnar Palsson, Paweł Łukaszewski (estońska premiera cyklu Antiphonae), Jorge Rodríguez-Caballero czy Tõnu Kõrvits.