top of page

Spektakl performatywny Rublov

20. maja - Zbrojownia Sztuki w Gdańsku

Nasza sympatia do muzyki cerkiewnej pozwoliła nam na wzięcie udziału w bardzo ciekawym wydarzeniu, jakim jest zbliżający się spektakl pod tytułem „Rublow” w reżyserii mażki Wojciechowskiej, a realizowany przez grupę teatralną TeART. Oto jak opisują swoje dzieło jego twórcy:

 

„W spektaklu przywołujemy postać mistyka i twórcę ikon Andrieja Rublowa co jest dla nas punktem wyjścia do poszukiwania drogi do odzyskania poczucia sacrum, refleksji nad przeznaczeniem sztuki, współistnienia artysty ze swoją epoką i poczucia odpowiedzialności wobec wspólnoty.
Ruch spektaklu performatywnego Runlow wywodzi się z ikon - iluminacji bytu duchowego i poddaniu się ekstazie twórczej, którą dzieła Rublowa wywołują. Podążając za mistrzem, postaci malujemy rytmem dymu. W jego dziełach odkrywamy dynamikę płynnych linii, kręgu jako symbolu początku, plastykę póz i gestów. Próbujemy za pośrednictwem prac wielkiego ikonnika zbliżyć się do tajemnicy twórczości i podążać za nadzieją i wezwaniem do pojednania zawartym w poetyckiej legendzie Andrieja Rublowa.”

Galeria

bottom of page